Komunikacja z pracownikami niezbędnaCoraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie rozwiązań promujących rodziny z dziećmi, często zapewniając sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną na rynku – informuje Prawo.pl. Politykę prorodzinną trzeba jednak wdrażać tak, by nie narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników – przypomina serwis.

Zdaniem ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, wprowadzając politykę prorodzinną w firmie należy przede wszystkim zadbać o komunikację z pracownikami, którym trzeba wytłumaczyć, dlaczego wprowadza się konkretne rozwiązania.

„Bo co prawda prawo pozwala pracodawcy na różnicowanie sytuacji pracowników będących rodzicami, ale brak zrozumienia dla decyzji pracodawcy może skutecznie zepsuć atmosferę w pracy, a nawet doprowadzić do rozpadu zgranego wcześniej zespołu” – mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji. Jednak zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność.

„W wielu firmach pracodawcy decydują się wprowadzić benefity dla rodziców, bo wiedzą, że są one przedmiotem gry konkurencyjnej na rynku pracy. Zezwalają więc np. na indywidualny rozkład czasu pracy albo na prywatne wyjścia z pracy w pierwszej kolejności rodziców dzieci do określonego wieku, przyjętego w firmie” – wylicza dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska. Jak podkreśla, to są działania zgodne z prawem, jednak trzeba je tłumaczyć, by pomimo zgodności takich działań z prawem pracownicy bezdzietni nie poczuli się gorzej traktowani.

Według mec. Magdaleny Januszewskiej błędem jest ograniczanie dyskusji o polityce prorodzinnej do opieki nad małymi dziećmi.

„Powinna ona dotyczyć również opieki nad starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny. Problemy na tym tle będą narastać z uwagi na starzejące się społeczeństwo” - mówi ekspertka cytowana przez Prawo.pl

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/na-jakie-benefity-moga-liczyc-rodzice-dzieci-i-czy-polityka-prorodzinna-powinna-dotyczyc-tylko-opieki-nad-dziecmi,507486.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Wróć na stronę główną